Potrebujete interiérového architekta?

Samozrejme, že nie. Architekt v interiéry je nadstavba. Človek s vkusom dokáže byt či dom zariadiť obstojne aj sám. Navyše návrh interiéru je pracná záležitosť. Preto kvalitný návrh zákonite stojí veľa peňazí.
Klasická slovná hračka - kto chce šetriť nech architekta vynechá. Kto chce dobre investovať svoje peniaze - hurá za nami.
No a je pár typických situácií, keď je služba architekta rozhodným prínosom. Načrtneme ich nižšie.

Vizualizácia interiéru bytu z projektu Modern Life.

Napríklad keď kúpite väčší byt alebo dom a riešite v ňom všetky povrchy, linku, rozrvh úložných priestorov a podobne. Hrnie sa na Vás veľa vecí, ktoré je treba rozhodovať. Farebné riešenia sa miešajú s praktickými, túžby valcujú reálne potreby a do toho sa ešte mieša rozpočet a čas.
V tejto situácii oceníte nadhľad architekta, schopnosť navrhnúť koncept - riešenie pre všetky ďalšie problémy. U skúsenejších aj prehľad o budúcich dopadoch pri stavbe a užívaní.
Väčšie veci vyžadujú viac času. Niektorým klientom sa zdá čas strávený nad projektom ako stratený. Nie je to tak. O tom bolo všade možne potratený kopec slov nuž to tu rozmazávať nebudeme. Príklad situácie s komplexným riešením sme si zažili napríklad na akci v Rebešoviciach.

Zložité priestory. Keď potrebujete do malého priestoru dostať veľa vecí naraz. Podkrovné byty, súžitie detí prichádzajúcich do puberty v spoločných izbách. Či mezonetové byty, alebo obývačky s jedáľnou a pracovným kútom na malej ploche.
Tu je fajn architektonická priestorová predstavivosť a povedomie o farbách a materiáloch. Použitím týchto vlastností dokážeme nevhodné priestory zharmonizovať. Dodať im šťavu a aj užitnú hodnotu.
To sa podarilo v dívčím pokoji.

Ultra málo času. Potrebujete sa presťahovať v krátkej dobe. Nemáte čas ani reálne možnosti všetko zorganizovať. Táto extrémna situácia predpokladá, že máte primerané množstvo financií a ste ochotní dať architektovi plnú dôveru. Nebýva čas na diskusie. Čo oceníte je architektonická schopnosť rozhodovať, flexibilné uvažovanie a najmä prehľad o dodávateľoch. Architekt má v telefóne niekoľko preverených truhlárov, či murárov. Dať dokopy realizačný tým mu zabere štvrtinu času než Vám. U mňa úžasná skúsenosť s realizáciou interiéru za 48 hodín.

Chcete niečo extra. Na to sme super. Máme prehľad o trendoch, o možnostiach, materiáloch aj novinkách. Nuž kto chce vyjadriť svoju osobnosť aj v bývaní, a nechce sa zaraďovať do štýlu Ikea či Kika, nech siahne po architektovi. Podobne ako v predchádzajúcom bode je potrebné mať dostatok peňazí na návrh. Veľkou výhodou je dostatok času. Výsledkom tak môže byť interiér na pomedzí architektúry a výtvarného diela. Pre ukľudnenie, určite to neznamená stratiť majland v realizácii. Práve naopak, mnoho skutočne vtipných realizácií sa cenovo nelíši od uhladených "konfekčných" návrhov. Táto situácia je bežná pri obchodoch či reštauráciách. Napríklad náš Button Styl.

A nakoniec. Chcete si realizáciu užiť. Dobre si pokecať, nechať sa hýčkať kresbami a stresu, toho len tak akurát. Oceníte našu sebestrednosť, vzťah k výtvarnému umeniu a kaviarňovému povaľačstvu. Takáto spolupráca býva pokojná a priateľská. Atmosféra sa prelieva do realizácii a stojí to potom za to.V tomto duchu vzniklo pár drobností pre našich najvernejších klientov. Napríklad úprava tejto malej jedálne s návrhom atypického stola.

Nie je cieľom týchto riadkov postihnúť všetky situácie. Možno ste v situácii, keď tušíte, ale neviete. Neváhajte sa pýtať a stretávať. Ak si nie ste istý, či interiérového architekta využijete, nie je nič ľahšie ako si za niekoľkými skočiť na nezávazné stretko. Podeľte sa s nimi o Vaše starosti. Nechajte si vysveliť čo a za koľko by Vám mohli spracovať. Dajte si týždeň na rozmyslenie a uvidíte.