Ako sme stavali Low Costy

V poslednom roku sme pracovali na viacerých projektoch nízko rozpočtových domov. Sebakritické zhodnotenie znie – bez úspechu. Nikdy sme nedostáli stanovenému rozpočtu. S niekoľkomesačným odstupom začínam chápať dôvody.

Low Cost potrebuje svoj prístup.
Low Cost nie je bývanie zo stránok Moderného Bývania. Začínali sme cestou rozpoznania klientových potrieb. Ich naplnenia a potom postupného stláčania do objemu blížiaceho sa rozpočtovým možnostiam. Zle.
Musíme postupovať naopak. Najprv stanoviť maximálny objem vzhľadom k rozpočtu. Potom sa pokúsiť do neho dostať čo najviac požiadaviek.
Ak klient má rozpočet 150 000 Kč, tak to znamená že si môže dovoliť cca 25 m3 = (buďme optimisti) 10 m2 pri svetlej výške 2,5 metra. Architekt sa stáva kurátorom klientovej zbierky potrieb. Holt nie všetko sa tam vojde.
Musíme si dávať pozor na prílišný optimizmus. Architekti aj klienti.

Low Cost nie je pre každého.
Málo klientov si uvedomuje čo vlastne chcú. Všeobecne a pri Low Coste to platí viac. Musíme preto byť úprimný voči sebe a aj voči klientovi. V zásade sú dva typy klientov.
  1. Je finančne chudobný, ale chce mať dom, tak sa rozhodol pre život mnícha
  2. Je duchovne bohatý, ale chce záhradu, tak sa rozhodol pre život mnícha.
Ak si to klient neuvedomuje, je to cesta do pekla. Splniť bežné predstavy o komforte RD v radikálne obmedzenom rozpočte a priemernej kvalite je nereálne. Prečo? Pretože:

Low Cost je komplikovaný
  1. Low Cost má vyššiu hustotu. V krabici sú malé priestory, má tak väčší pomer konštrukcií oproti bežným stavbám.
  2. Low Cost aj normálne domy obsahujú – kúpelňu, prípojky, kuchyňu
  3. Low Cost je samý detail, žiadny priestor pre lacné jednoduché plochy konštrukcie.

Low Cost vs. Imidžovka
Low Cost teda vo výsledku poskytuje strechu, pod ktorou je možné spať, niečo uvariť a zjesť a v relatívnom teple defekovať. Low Cost je také obyčajné PC so 14“ monitorom.
Imidžovka umožňuje plnohodnotný život podľa súčasných „millenials“ štandardov na minimálnej ploche. Proste Apple.

Low Cost je ignorant.
Citlivosť voči kontextu je znakom veľkej architektúry. Kontextovosť vyžaduje istú veľkorysosť. V Low coste na takéto veci nie je priestor.
Ponúka sa parafráza na citát od Warrena Buffeta – Veľkorysosť je veľmi drahý dar, nečakajme ho od lacných domov. (Originál citátu TU.)
Low Cost nie je architektúra. Low Cost je vecou dizajnu.

Low Cost je dom jednej myšlienky.
Zabudnime na Archiweb, Moderní Bydlení, Dezeen a neviem čo ešte.
Často sa stane, že jedinou myšlienkou Low Costu je byť postavený. Pokiaľ je to tak, je treba si to priznať a buď sa toho držať do konca, alebo včas utiecť. Toto sme my nedokázali.

Záhrada
Je najväčšie plus rodinného domu. Prestaňme ju tak tvrdohlavo ignorovať.


P.S. Na tento článok naviazal Petr Novák na servri Drevostavitel.cz texom o najlacnejších drevostavbách. Aká drevostavba je tou najlacnejšou dozviete sa TU.