Stavíme domy podle Vašich představ

Splníme všechna Vaše přání. Projektujeme již stovky let. Pořád nejmodernější technologií vždy pro Vaše nejdokonalejší pohodlí. Kecy.

Myslel jsem, že je používají obchodnící aby prodali. Začali jsme je používat taky. Dokonce jsme tomu uvěřili a začali se podle toho chovat. Mělo to úspěch. Jenomže mně ta práce postupně přestávala bavit.

Ve sborníčku soudobé architektury byla věta: architektura jako služba se snaží poznat potřeby klienta a pak je naplnit. Skutečná architektura je antitezí tohto postupu.

Nechci plnit přání cizích lidí. Chci stavět architekturu. Heslo plním Vaše přání je hezký široký deštník. Vyslechnu klienta. Sepišeme seznam a pak z něj společně odškrtáváme. Že je na konci dům, ne Architektura? No-A? Na seznamu nebyla.

Seznam vždy nabízí dostatek prostoru proč ta Architektura nešla udělat. Nebyly peníze, úředníci, přecitlivělé životní prostředí. Nebo prostě nebyl ten SPRÁVNÝ klient.

Jenomže ve výsledku je to jedno. Když v mé práci od samého počátku chybí ambice stavět Architekturu, můžou být podmínky jakékoliv. Vždy to skončí na tom, že tam není ten SPRÁVNÝ architekt.