Stavby sú o ľuďoch

Ráno vstávam v našej miniatúrnej spálni. Preskočím ženu a ťapám do kúpelne. Rýchla zborka-rozborka tváre a šup do kuchyne. Pohladím rukou lakované dvierka a púšťam sa do prípravy raňajok. Čo dnes asi čaká na Víťu?

Víťa je náš truhlár. Spolu realizujeme nápady na krásne nábytky. Je šikovný s laminom ale radšej má laky. Vie svoje. Chcel som mu spraviť radosť a tak máme lakovanú kuchyňu. Ja mám doma kvalitu a Víťa si spravil niečo pekné. Samozrejme sme príležitosť využili a trošku vypilovali detail okolo bezúchytkových dvierok.

Dojedol som a presúvam sa späť do kúpelne. Bosé nohy a drevená podlaha. Luxus. Máme ju od pána Ptáčka z firmy Kaptaka. Krásne podlahové prkna na spôsob spárovky. Kúsky  polepené k sebe. V priereze 15 mm čistého masívu. Žiadna dýha na mdf nosiči. Bohužiaľ ju ešte nemáme v celom byte. Do spálne a detskej sme museli položiť odrezky koberca, ale až zarobíme položíme drevo aj do zbytku bytu. Radšej rok-dva počkáme ako žiť dvadsať rokov v kompromise. Ani Ptáčka by nebavilo pokladať nejaké lamino. Nechcem žiť v priestore, ktorý na mňa bude z každého rohu kričať „tu sa šetrilo!“

Byt ešte nie je hotový. Chýba nám kopec nábytku, tienitká na lustre, tá podlaha a snáď aj nejaké umenie. Nedá mi to a už teraz premýšľam kto nám čo urobí. Hanka Kotulánová by nám mohla vyrobiť originálne tienitko. Víťa dorobí lakované nábytky do vstupu a do kúpelne. Ale časť z nich bude robiť Honza Dvorský. Mám namyslenú knižnicu s vložkou z masívneho dreva a do toho trochu farby. Masiv v nábytku Honzu baví. Ešte to bude chcieť nápad ako trendovo využiť jeho schopnosti v „postaršovaní“ dreva. A aby to bolo aj farebne zaujímavé zapojíme Vaška Kočího.

Teší ma o tom premýšľať. Hľadať spôsoby ako niekomu vo svojom okolí umožniť robiť niečo, čo má rád. Ešte že stavba ponúka stovky takýchto spôsobov. Nie nadarmo je našim firemným heslom „Budujeme kreativitu“. Je nádherné vytvoriť priestor niekomu šikovnému aby sa ukázal a potom sa spolu s ním tešiť z plodov jeho práce. Je to taký win-win-win scenár. Remeselník robí niečo, čo ho baví. Investor to vidí a má radosť. Veď preň pracuje zapálený človek. A ja mám radosť pretože výsledkom je pekné dielo a harmonické vzťahy. 

Takže vážení. Nemyslite pri stavbe len na svoje predstavy a na peniaze. Nebuďte chamtivý, buďte veľkorysý! Vytvorte priestor architektovi, projektantom aj remeselníkom. A užívajte plody z rozvinutého potenciálu  toho najcennejšieho čo na stavbe máte - potenciálu ľudí.

Hodnotu zabudovanej radosti nik nenacení :).