Budujme vzťahy,nie len domy.Stavba domu je často krát plná osočovania. Zlej krvi, nadávania, stresov, tlaku a tak. Zbytočne. Uvedomme si koľko ľudí nás počas stavby sprevádza. Klient, úrady, subky špecialistov, firmy a remeslá zaradené do výberového riadenia, susedia, kamaráti na výpomoc, kúpeľňové, kuchynské štúdio, nejaký nábytkový dom, pošta, úrady na nahlásenie zmeny trvalého bydliska, sťahováci, nový smetiari a poštárka.
Stavbu domu sprevádza obrovský počet ľudí. Skvelých ľudí, ktorých stojí za to spoznať hlbšie. Ale nedeje sa to. Prečo? Prečo je stále tak výnimočné sadnúť si s klientom, dohodnúť finálny rozpočet a potom dať do pohybu tú skupinu odborníkov? Prečo sa mnoho klientov pozerá na špecialistov v projekte ako na vyhodené peniaze a na remeselníkov skrz prsty ako na ľudí, ktorí sú schopní garantovať tak maximálne vznik problému?

Fakt ma to trápi. No .. nie netrápi. SERE ma to. Klient sa sám od seba nezmení. Preberá trendy a myslenie v obore. Počúva ako o sebe navzájom hovoríme a potom nám to vracia aj s úrokmi.
Nemôžeme k sebe pristupovať ako slušní ľudia a pokúsiť sa hľadať v našich spoluprácach spoločné motívy? Spoločné ciele?
Vidím v nás množstvo rezerv. Poďme po poradí.

Architekti – uvedomme si akú ma kto úlohu v stavbe a začnime si to vážiť. Je síce krásne počúvať ako ktorý architekt postavil ktorú stavbu, ale po pravde sám by betón do tých mrakáčov nenavláčil. To by bola fúra fúrikov. Uvedomme si čo robia naši špecialisti. Kde všade sú prospešní nám, naším klientom a naším dodávateľom. A prosím Vás prestaňme sa tváriť, že jednostupňovka na stavbu domu stačí a že to stavebko predsa v pohode zmastíme u nás v kancelárii s pomocou lacných praktikantov z fakulty!  Dobrá stavebná firma potrebuje dobrý projekt. Potom sa môže sústrediť na to v čom je najlepšia – na akciu na mieste. Nedať dobré podklady a neustále tvrdiť ako to tí roboši zase pokazia je trochu pokrytecké nemyslíte?
Architekt je prvá osoba, ktorá musí dookola šíriť a budovať pozitívne meno stavebníctva. Nerezignujme na túto úlohu.
Stalo sa Vám niekedy, že ste  sami od seba navrhli klientovi aby „ušetril“ nenajatím profesistov? Argumentovali ste niekedy ich vysokou cenou, a že ten projekt môže byť bez toho? No super. Čudujete že klienti nechcú platiť nám používajúc pri tom tie isté argumenty? Dom potrebuje architekta a potrebuje aj dobré profesie. Oboje a hotovo.

Projektanti – buďte tímoví hráči vzdelávajte architektov. Špecializácia robí divy a mnohí špecialisti sú zameraný na „svoj piesoček“. Nezabúdajme, ste súčasťou väčšieho celku. Vyžadujte kontakt s nim a komunikujte! A prosím Vás nezhadzujte architektov za medzery vo Vašom obore. Preto ste špecialisti aby ste vedeli mnoho o mále, a preto sú architekti aby vedeli z toho mnoha vytiahnuť to cenné. A nezabúdajte, že podľa Vašej/našej práce sa má v prvom rade stavať. Všetci sme služobníci stavby, tak o nej podľa toho premýšľajte a tak sa o nej vyjadrovať. Prestaňte kresliť pod cenu a prestaňte kresliť do domov, ktoré nemajú architekta! Škodí nám to všetkým.

Stavba, dodávateľa – ako môžete stavať bez realizačnej dokumentácie? Ako môžete stavať a nemať k ruke autorský dozor architekta? Ako to, že nepožadujete aby klient pred stavbou nedodal IG prieskum s výškopisom a polohopisom? Veď ide o kvalitu Vašej práce, Vaše záruky a Vaše referencie?
Prečo nemôžete všetci komunikovať s architektom domu slušne aj v priebehu stavby? Držať cenu a komunikovať slušne aj medzi sebou, keď sa Vás na stavbe zlezie viacero ako remeslá? Aký má zmysel, že si navzájom podsekávate nohy neplatením, neschopnosťou zamyslieť sa nad tým, čo bude nadväzovať po Vás? Zavolať a dohodnúť sa dopredu?
Chápem, že sme všetci pod tlakom, chceme sa uživiť, peňazí v obore je málo, očakávania klientov sú veľké a tak. Ale nie to neustále znižovanie cien, adorácia pár šikovných a vzájomné ohovárania podrezávaním si vlastnej vetvy? Ako môžeme stavať kvalitne, keď sa vždy nájde niekto, kto cenu podsekne a klienta rozviklá? Keby bol aspoň schopný na tom zarobiť a udržať kvalitu. Ale to nie je.

Všetci – v našom obore je príliš veľa individualizmu. Ohovárame sa navzájom, znižujeme dôležitosť práce ostatných členov tímu a vo výsledku aj tej našej. Priatelia prosím Vás, skúsme si všetci sami za seba ujasniť aká je naša úloha v procese stavby. Ako našou prácou prospievame ostatným a ako môžu oni prospieť nám. A potom to začnime robiť. A vysvetľujme tie úlohy našim klientom.

 Pretože spolu dokážeme robiť krásne veci. Finančne sa nestane nič horšie, než že na tom budeme rovnako ako teraz. Ale budeme svoju prácu robiť vo väčšom pokoji, väčšej kvalite a vo vzájomnej úcte. Nestojí už táto malá zmena za to?
Fotka z realizácie detského ihriska v Limbachu. Viac foto tu.