Na veľkosti nezáleží.

Strávil som tento týždeň príjemnú hodinu s človekom chystajúcim stavbu domu. Pán má oslovených 4 architektov. Za symbolické skicovné mu pripravujú koncepciu na jeho domček. Rozhodne sa na základe nápadu. Super prístup.

Pozemok má v dedinke, kde žije trávil kopec času v detstve cez prázdniny. Pozdĺžne komponované sídlo okolo návsi s kostolíkom. Pararelne s ňou 2 cesty. Pozdĺž nich sa tiahnu novostavby. Organický rast, žiadna divočina. Regulatívy primerané. 
 
No, šírka 12 metrov, dĺžka 120. Rovinka, siete má. Dali sme dokopy 2 pekné schémičky, hneď na mieste. Pri čajíku a hotovo. Teraz to zaujímavé.

Má dohodnutých 4 architektov. Ja som sa mu votrel do pozornosti na doporučenie našej spoločnej známej. Vedel som, že ešte nemajú pozemok, tak som jeho priateľke napísal, že by stálo za to sa stretnúť, skonzultovať ich výber a možno tak predísť neuváženej investícii. Zabralo. Dostal som šancu.

On totiž pán má ešte inú možnosť. V „srdci“ dediny …. teda na tom živšom konci má jeho babička dom. Desať izieb a kuchyňa a ešte jedna bytová jednotka. Prístup na pozemok je z dvoch strán, proporcia pekná, veľkosť dobrá, siete, dokonca aj dom. Neuvažoval o ňom, pretože je z 2/3 zastavaný. Čím? Haraburdím! Kurníky a nevyužitý byt! 
 
Tak sme začali … toto zbúrame, to prehodíme, to odstraníme a šup. Máte krásnu záhradu. Babičke uľavíme od veľkého domu, pánovi prinesieme pekné bývanie. Dosť miesta pre oboch. Vymysleli sme 2 zaujímavé stratégie – viac spolu a menej spolu s babičkou. Stratégie prosím, nie schémy! Tak či onak, v oboch more možností. Investične nový pozemok vs búranie – prašti ako uhoď. Ale v druhej variante rozvíjame rodinnú históriu.
Zaujalo ho to. Štyria architekti spracúvajú koncept na 120 metrový slíž. Mňa požiadal o rekonštrukciu babičkiho domčeku. Teším sa. (Teraz dúfam, že si to nerozmyslí :)) 
 
Aj Ľuba sa teší, aj Zuzka sa teší. Xabier o tom ešte nevie. Ale aj on sa bude tešiť. Xabi sa teší skoro stále. 
 
Poučenie? Architekti, než začnete kresliť spoznajte dobre pozadie svojho klienta. 
Stavebníci, nezabúdajte, dom vždy stojí na pozemku. Zďaleka neplatí - čím väčší, tým lepší. Zavolajte si architekta skôr, ako kúpite pozemok. Môžu sa diať divy! 
 
Pozemok k súťažnému návrhu RD Heluz