Inšpiračný incest

Referencie sú v našej práci dôležité. Pri práci na zadaniach sledujeme obrázky podobných stavieb, sledujeme materiálové a detailové riešenia zrealizované rôznymi architektami. Cieľom je poučiť sa, porozumieť. Ale spĺňame ho? Nie.

Vymyváreň
Hľadáme a vnímame referencie len na obrázkoch. Častokrát vytrhnutých z kontextu. Nezaoberáme sa moc dôvodmi, nesledujeme celok, nehmatáme a nevoniame. Vnímame výhradne očami, občas nieco z očí prejde do mozgu. Ale nič do srdca. Neviem ako to majú v iných profesiách. Viem len ako to máme my. Viem, že ani naša výuka, ani naša prax v našom malom brnenskom kultúrnom centríčku nepraje cielenej práci s inšpiráciou.
Vymývame sa. Dobrovolne. Nakoniec kto z nás, architektov, nesadne ráno alebo večer k počítači a nescrolluje aspoň hodinu dizajnové stránky? Obrovské množstvo obrázkov v rýchlom slede za sebou. Naučí nás to niečo? No ťažko. Naopak. Leží nám na stole zadanie a my nesúperíme s ním a s jeho záludnosťami. Súperíme s tými videnými vecami. Na pozadí nám bežia tony sexy stavieb a rozkmitávajú naše ego. Nie je predsa možné, aby sme nedokázali vymyslieť niečo vtipnejšie, ako čo sme už videli nie? Ale skutočne nedokážeme. Pozeráme sa na tie veci. Na návrhy čo z nás vypadli a na jazyku visí to slovíčko "nuda".

Inšpiračný incest
Pomohol mi v tom obed z Jirkom Nečasom. Bavili sme sa o logu, názvoch, o vizitkách. Upozornil ma na zaujímavú vec. Keď sa pozriete na logá a názvy firiem vo Vašom vizitkári, zrejme zistíte, že sa nejak zásadne od seba nelíšia. Ich tvorcovia vychádzajú z rovnakých stereotypov, inšpirujú sa medzi sebou a vo výsledku je to všetko na jedno kopyto. Je otázkou, či tento inšpiračný vzťah prináša degradáciu, alebo postupnú evolúciu. Podľa mňa veci nejak zásadne neposúva.
Tie skutočne zaujímavé sa inšpirujú niekde hlboko v. V tvorcovi, v téme, v produkte.

Ticho?
Premýšľam nad tým už dlho. Ako sa dostať z tejto zabijáckej inšporačnej špirály. Máte niekto tip ako navždy vyzliecť túto železnú zvykovo-kultúrnu košeľu? Je možné, že najlepší spôsob ako sa inšpirovať, je neinšpirovať sa? Sedieť ticho a pozerať z okna .... Ó áno, to riešenie je zadarmo, tak ho idem skúsiť :). Ako to vnímate Vy?