Do piatej a domov!Väčšina firiem stanovuje začiatok pracovnej doby a trvá na ňom. V oblastiach založených na nápadoch a kreativite sa nám  táto prax ukázala ako zbytočná. Je ale výrazne menej firiem stanovujúcich koniec pracovnej doby. Chceme byť jednou z nich. Na našej strategickej porade zo začiatku júna 2014 sme si stanovili toto pravidlo.

Každý z nás musí o 17:15 odísť z kancelárie, respektíve prestať pracovať. Práca cez víkend nie je povolená. Jedinou výnimkou sú stretnutia s klientmi. Samozrejme za predpokladu, že to stretnutie nešlo inokedy. Pokiaľ to niekto poruší, musí zaplatiť istú sumu ako pokutu a to každému členovi tímu. Prečo sme sa k tomu rozhodli?

Disciplína, oddych, workoholizmus.
V našom obore je pre nás dôležitá tímová práca, okamžité zdieľanie podnetov, nápadov a postrehov. Jednoliate a súčasné projektovanie, tvorba modelov a konzultácie s vonkajším svetom nás vedú k potrebe stretnúť sa každý deň v jednej kancelárii. Nie je pre nás problém sa „zakecať“ pri hodinových diskusiách o hlúpostiach, ráno si trošku pospať, alebo si strčiť do programu nepodstatný pracovný obed. Veď deň je tak dlhý. Výsledkom je, že sme v kancli dlho do večera. Cez deň nič neurobíme, večer sme neproduktívni a nudní, na ráno sa nevyspíme a kamarátov tlačíme niekam k neskorému večeru. Robíme všetko ale neurobíme nič. Sme nedisciplinovaní. Takže stop.

 Je nám jedno kedy kto ráno príde či nepríde do práce. Všetci vieme kedy sú odovzdania v mesiaci a všetci vieme že o 17:15 musíme odísť. Každý deň.  Bez počítača, servera a rozpracovanosti kolegov sami o sebe nič neurobíme. A to je OK. Zbytok dňa tak budeme môcť tráviť s kamarátmi, s rodinou, písaním blogu či vzdelávaním sa. Tlak z posledných dní pred odovzdaním tak rozdrobujeme do každého dňa. Vďaka tomu klesá na malé a znesiteľné kúsky.

Telo aj myseľ si zvykne. Nápady a podnety zbierame celý deň. Ráno prídeme do práce, dáme klapky na oči a ideme. Otázky, porady a iné rozptýlenia minimalizujeme a zefektívňujeme. Veríme, že vďaka tejto disciplíne sa naučíme plniť úlohy včas a zároveň nám ostane dostatok času na život.
Oddych je predpokladom dobrého nápadu. Ten môže prísť kedykoľvek. Až oddýchnutá myseľ za ranného šera je predpokladom  efektívnej realizácie onoho dobrého nápadu. Vedel to už Tomáš Baťa a my sa snažíme túto pravdu maximálne využiť. 

Workoholizmus je podľa nás väčší problém než nedochvíľnosť. Dojem nekonečného dňa ho len povzbudzuje. Pracovať efektívne 10 hodín denne je nereálne. Okrem toho, ako kvalitný priestor pre život môže navrhovať človek, ktorý trávi 12 či 16 hodín denne v kancelárii? Akú radosť, aký cit vystihne, keď jediné čo ho napĺňa, ale často ani neteší, je práca?

Naše pokutové pravidlo nám pomáha v dnešnom materiálnom svete vyčísliť hodnotu nášho voľného času. Firemné nastavenie by nás malo povzbudzovať v jeho aktívnom využívaní. Píšem tento blog pár dní po zavedení pravidla. Verím, že za pár mesiacov budem môcť potvrdiť jeho kladné prínosy. Každý, kto máte s podobným pravidlom skúsenosti podeľte sa o ne. Budem veľmi rád, ak sa nám podobný prístup podarí rozšíriť :).