Kedy nás vyhodíš?Je jedna z naj otázok nášho tímu zo strategickej porady zo začiatku júna 2014. Trošku ma orosilo a vravím ... neviem. Tak čo s tým? Tím to dostal za úlohu vyriešiť a ja som sa na 3 hodiny vyparil :). Výsledok?

Návrh ako mi bol podaný: Kto 3x zopakuje tú istú chybu, letí. Keď sa polovica tímu zhodne, že daný človek nie je prínosom, letí. Ťažko by som jasnejšie a po pravde aj tvrdšie pravidlá vymyslel sám. Orosilo ma druhýkrát ... toto pravidlo platí aj na mňa. Tak sme začali zmierňovať.
Spraviť chybu trikrát je spravodlivé, ale kto to posúdi? A bude sa tá chyba spočítavať aj keď medzi 1. A 3. Bude napríklad ... rok?

Zhodli sme sa, že chybu posúdi vedúci projektu. Keďže tieto veci má vždy dlhšiu dobu na starosti jeden človek, bude schopný posúdiť svojich ľudí dlhodobo.  
Pamätať si chyby nie je dobré. Ide nám skôr o vytriedenie nepoučiteľných a konštantne chybujúcich ľudí. Žiadnu tabuľku na archiváciu chýb tak nevytvárame.
Každopádne sme si zadefinovali aj stanové tábory. Aby sa nestalo, že si chybujúci neuvedomí chybu, musí po prvej dostať varovanie. Teda mu jednoducho niekto povie, že tam chyba je. Pri druhej chybe už platí pokutu a pri tretej letí. Podotýkam, že sa musí jednať o ten istý druh chyby.

Posudzovanie prínosu tímu sme pre istotu zakótovali na 60 percentách tímu. A obdobne ako pri chybe musí aj tento človek dostať vysvetlenie a samozrejme šancu na nápravu. Pri prvej takejto situácii mu bude vysvetlené, prečo sa k nemu tím takto stavia a čo má zlepšiť, alebo čo má prestať robiť. Pri druhej situácii už letí. 

Jasné a férové. Našťastie s používaním týchto pravidiel nemáme veľa skúseností. Ale aj tak .. napadá Vás niekoho v akých prípadoch, prípadne prečo a aké nepríjemnosti by nám podľa Vás tieto pravidlá mohli priniesť? Vďaka za postrehy!