Koniec murárov v Čechách

Murárčina je krásne remeslo. Bohužiaľ dnes nie úplne docenené. Pravidelnosť kladenia tehál, čistota spár, či rovnosť betónov sú skryté za jemnosť omietok a lesk obkladov.

Murárčina je základ a služba. Dobre urobenú murársku prácu nevidieť. Na správne zrealizované povrchy hladko nadväzujú ďalšie remeslá. Zjednodušujú sa lištovania, úpravy rohov, klesá spotreba materiálu a výsledok je tak nejak čistejší. Chvála zväčša padá na tých na konci. Truhlár to zmontoval krásne, podlahár to má rovné a tie rožky! No krása. Špáry obkladača ako keď strelí. Že za to všetci vďačia aspoň z polovice murárovi prizná málokto.
Zato keď sú steny krivé, betóny nezahladené, to sa ozývajú všetci. Holt niekto tie základy musí urobiť.

Dnešná doba murárom moc nepraje. Stavebníci sú ochotní vyplatiť státisíce za drahú podlahu, obklad či nablýskanú linku. Trávia hodiny v kúpeľňových a kuchynských štúdiách. A dni pri výbere doplnkov. Málo času ale nechávajú murárom. A ešte menej peňazí. S neuveriteľnou potrebou hádať sa o každú stokorunu.

Murári na to reagujú veľmi nešťastným spôsobom. Sľubujú nemožné. Dávajú nízke ceny a rovno od stola. Nenechávajú si rezervy. Počítajú s najhladším možným priebehom. Stláčajú technológie, ak rovno nevypúšťajú celé kroky. Výsledkom sú nadpráce, hádky, natiahnuté termíny. Stres a osočovanie. Žiadny priestor na kvalitnú prácu. Holt sme doba povrchná. A trochu individualistická.

Tu nám začína začarovaný kruh. Ľudia – stavebníci automaticky očakávajú, že bude problém. Murárom neveria. Stláčajú ich na čase aj na peniazoch. Veď ono to aj tak vyletí.

Ako z toho von? No je to blbé, ale budú musieť začať murári.
Za 1. musia začať poriadne ceniť svoju prácu. Zoznámiť sa s projektom, s okolím. Zamyslieť sa nad súvislosťami. Pri rekonštrukciách stráviť nejaký čas na budúcej stavby. Spraviť si potrebné sondy. Nenechať sa stlačiť.
Za 2. reálne časy. V pokoji si premyslieť kedy môžu na prácu nastúpiť. Koľko času vyžadujú technológie, príprava stavby ale aj každodenné upratovanie a náväznosti na ďalšie remeslá.
Za 3. rátať s opravami. Nikdy sa nepodarí všetko na prvýkrát. Žiadna stavba nie je bez zmien a drobných úprav. Murári to veľmi dobre vedia. Mali by s tým rátať a ponúknuť túto položku investorom vopred. Je pravdepodobné, že stavebník najprv odmietne. To ale nevadí. Hlavné je, že až táto situácia nastane bude už dávno stanovená cena. A stavebník nebude trpieť dojmom, že nemá kam ujsť a murár to len zneužíva.
Za 4. upratovanie. Áno je to hlúpe ale dojem z práce robí najmä stav staveniska. Ak sa za murárom každý deň ťahá kilometrová stopa suti. Ak je stavba plná vajglov, obalov a sem tam nejaký zbytok vybúraného vybavenia, čo malo byť dávno preč. Ťažko bude dotyčný dokazovať, že svoju prácu robí dobre. Murári proste po sebe musia upratovať.

Nemajú to chlapci ľahké. Nemusia na to byť sami. Určitú pomoc by môžu získať od nás, architektov a projektantov. Títo hneď v prvých dňoch by mali stavebníkom komunikovať špecifiká stavieb a jednotlivých remesiel. Ale kým na takto pripravené „pole“ budú chodiť murári-búrači, ťažko sa niečo zmení.

Snáď to chlapi na stavbách rýchlo pochopia.