Kreslo a lampaPrinášam Vám príbeh kresla a lampy v dvoch podobách a jedným cieľom. Priblížiť zmysel prítomnosti architekta od štúdie po nasťahovanie.

Jeden normálny chlap sa s pomocou svojej ženy konečne rozhodol postaviť dom. Stavebný program (akože, koľko izieb a ako veľkých) mu zostavila manželka. Jeho prianie bolo jediné. Mal staré kreslo a lampu. Žiadne dizajnové zázraky, skôr staré monštrá. Rád v tom kresle čítaval, preto si prial aby sa preň a tú lampu našlo miesto v spálni. Spálňa totiž bola jediná miestnosť, kam mu to jeho pani dovolila narvať. 

Pustil sa teda do prípravy ...

V prvom prípade bez architekta...

Známi mu poradili projektanta. Praktik, rýchly, s dobrou cenou.
Bol stručný, vypýtal si podklady a za dva týždne odovzdával projekt. Medzi časom sa stretli zhruba dvakrát. Dom mal čo mal mať. Projektant ho doplnil o sympatický vikier a v druhom podlaží skosil stenu. Vraj to lepšie vyzerá a ľudia to majú radi. Chlap to síce nechápal, za to jeho pani sa v tom našla. Tak bol ticho a šlo sa.

Šikmina zasahovala do spálne a ohrozovala jeho kreslo. To si uvedomil až pred podaním. Na diskusie už nebol čas.
Elektro, voda a topenie sa spichlo schematickými výkresmi a správou. Vraj na stavbe sa dohodnú.
Stavebko prešlo v pohode. Projekt zodpovedal vkusu úradníka. Neobsahoval veľa podrobností tak nebolo čo rozporovať. 

Pri výbere dodávateľa už projektant nebol. Sám im povedal, že pri tak jednoduchom dome je zbytočný. A že všetko určite zvládnu sami. Vyberali opäť na základe referencií. Zvolili majstra, čo postavil polovicu domov v celej dedine. Zhodou okolností bol aj najlacnejší so slušnou rezervou voči druhému. 

Začala stavba. Otázky sa hrnuli ako lavína.
Hej šéfko tu priečku sme postavili o 5 čísel vedľa. Môže to tak ostať?  Šak to nemá s ničím nič. Hej šéfko kam máme dať zásuvky? Hej šéfko aké budú parapety. Hej šéfko ten odpad mame vyviezť my? Ahááá fakt sme to sľúbili? Ale v zmluve to nie je???
Termíny, čas, nadpráce. S polročným omeškaním a 20% nárastom ceny proti pôvodnej zmluve mal toho náš chlapík už plné zuby. Že kvôli posunutým 5 centimetrom priečky sa mu do spálne nevmestí plánovaná vstavaná skriňa už bral ako fakt. Stolár mu navrhol nejaký vtip so vysunutím nejakej časti a ešte niečím k tomu. Úplne tomu nerozumel, ale súhlasil. 

Stavba skončila, začalo sťahovanie. Chlapík ako posledné viezol kreslo a lampu. „Položím to tam, otvorím whisku, Hlavu XXII a týždeň ma nik neuvidí“, tešil sa v duchu. Nevydalo. Posunutím priečky sa skriňa natlačila na posteľ. Truhlár ju spravil ešte o čosi väčšiu, veď podľa plánov tam majú slušnú rezervu. Kreslo sa tam nevošlo.

 A lampa? Elektrikár dal zásuvku pekne 30 centy od rohu. Veď tak sa to robí. Stolár si sám pre seba zahuboval, čo to sú za debili a pekne zásuvku zakryl skriňou. Lampu nebolo kam zapojiť

V druhom prípade s architektom ...

Vyberali podľa odporúčaní. Stretli sa asi s troma. Ich favorit nebol najlacnejší, ale vedel im dom postaviť vrátane interiéru a chcel byť pri stavbe až do nasťahovania. Vyzeral, že mu na tom záleží. Nechápali síce, čo tam bude robiť, ale súhlasili. Mal v kancelárii aj jednu starú škaredú lampu. „Ťahám ju so sebou od detstva“, vysvetľoval.

Štúdia trvala dva mesiace. Stretli sa asi šesťkrát. Samotný základ vznikol rýchlo, na posledných štyroch stretnutiach riešili viac menej len farbu fasády, kuchynskú linku a veľkosť sprchového kúta. Na predposledné stretnutie prišiel Chlap sám. Reč šla od domu k whisky, k hračkám z detstva. K spomienkam vo veciach. Chlap sa priznal, že má doma podobnú starú lampu a ešte kreslo. A že teda manželka moc nechce, ale on by rád, ak by sa vošlo do spálne. Architekt nezaváhal, posunul priečku detskej izby o 5 centimetrov a vec si dal do poznámky. Dohodli sa, že pani nebudú zbytočne dráždiť kreslením do štúdie, ale že tam teda ten priestor bude. 

Projekt na stavebko bol hotový rýchlo. Moc to nepreháňali s podrobnosťou. Ale presné rozmery radiátorov a zakótované polohy dôležitých vývodov a zásuviek tam dali. Napríklad v takej spálni posunuli zásuvku ďalej od rohu oproti bežným zvyklostiam. Zasahovala do radiátora tak tento posunuli mierne od stredu okna a opoznámkovali to vo výkresoch. Kvôli kreslu. Architekt ich presvedčil aj k spracovaniu položkového rozpočtu. Boli asi o 10% vyššie ako plánovali, ubrali teda z nejakého vybavenia a s navýšením o 5% sa zmierili.
Referent na stavebnom úrade mal s domom trochu problém. Keďže neobsahoval žiaden vikier, arkier ani inú dekoráciu, zdal sa mu na danú lokalitu nevhodný. „Všetci tam majú balustrády a oni mi tam tlačia takú strohú krabicu.“ Po opakovaných stretnutiach musel uznať, že nemá žiadnu reguláciu, ktorou by dom mohol zakázať. Neostalo mu teda iné než dom povoliť. Proces sa síce natiahol o dva týždne proti zvyklostiam, ale dom ostal nedotknutý. 

Výber dodávateľa už bol v plnom prúde. Architekt investorom predvybral niekoľko firiem. Spoločne navštívili ich postavené a rozostavané reakcie. Zoznámili sa s majiteľmi a porovnali ceny podľa zadaného slepého rozpočtu. Nemalou mierou prihliadli aj k pripomienkam a tipom na zlacnenie či úpravy projektu. Architekt im vysvetlil čo je vhodné a čo nie a zostavil rebríček s odporučením víťaza.
Spoločne pripravili zmluvu podloženú projektom so zapracovanými nápadmi od stavebnej firmy a harmonogramom. 
Začala stavba. Veci bežali ako mali. Síce sa sem tam niekto sekol. Napríklad priečku medzi spálňou a detskou izbou posunuli a spálňu zmenšili. Nikto si nič nevšimol. Pri kontrolnom dni si architekt spomenul na kreslo a rozmer spalne preveril. Nesedel. Neostalo iné, ako priečku zbúrať a natiahnuť znova. Kreslo je dôležité a architekt to vedel. Podobne to dopadlo aj s radiátorom. Vývody chlapi automaticky umiestnili na polohu na stred. Opäť opravy. 

Stavba skončila. Nárast ceny bol o 5%. Investor, architekt aj stavebná firma čas od času prišli na zmeny k lepšiemu. Po spoločných diskusiách na pravidelných kontrolných dňoch niektoré z nich schválili. Časť z nich okrem navýšenia ceny prinieslo aj razantné navýšenie komfortu. Do domu je dobré zainvestovať včas, kým je to lacné a kým nie je hotový. Zmeny po dokončení sú predsa len drahé. 

Stolár bol šikovný. Nábytok do stavby padol na centimeter. Pri zameriavaní všimol, že mu do rohu dali zásuvku, ktorá mala byť pred skriňou. Telefonát architektovi. Architekt stavbe. Stavba elektrikárom. Presun, zapravenie, oprava maľby. Hotovo.

Sťahovanie vyriešil overený sťahovák. Chlap si dom zbežne prezrel. Nechal ženu rozpaľovať novú kuchyňu, vzal do ruky knihy a vydal sa do spálne. Kreslo a lampa už tam dávno boli. Od rána sa na ne tešil.

Čo nečakal bola whiska na parapete.