Kruhové domy alebo 3 dôvody prečo sú ich obyvatelia šťastnejší

Pred časom mi kamarátka poslala preklik na stránku o kruhových domoch. Text som si preletel - originál nájdete tu: http://www.haloo-alter-native.eu/index.php/cz/haloo-house/19-kruhove-domy . Tento "uletený" trend energií, romantických návratov do prírody a tak podobne filtrujem, avšak text ma donútil zamyslieť sa nad otázkou: Ako je možné, že ľudia budujúci tieto domy sú väčšinou so svojim počinom spokojní?

Našiel som tri veci, ktoré stavitelia kruhových domov robia, ale bežný stavebník nie.

1. Stavajú domy podľa presvedčenia.
Stavebník kruhového domu si svoju stavbu ťažko vyberie z kat
alógu. Nestavia totiž z potreby "niekde" bývať. Stavia preto, že chce bývať v kruhovom dome. On sa tak rozhodol a dom je vyjadrením jeho názoru.
Mimochodom jeden z najlepších architektov posledného storočia - Louis Kahn vravel: "Nikdy nestavte pouze z potřeby".

2. Stavajú zaujímavý priestor.
Kašlú na dostatok úložných priestorov, jednoduchú zariaditeľnosť a podobné kecy "z praxe". Stavajú domy tak aby ich už to jadro - prázdny priestor - bavilo. Mimo to zvláštny tvar doslova znemožňuje kopiť sklady. Vďaka tomu sú obyvatelia týchto domov slobodnejší. Žijú v prítomnosti, nie v sklade spomienok.

3. Stavajú z prírodných materiálov.
Drevo, hlinené omietky, poctivé vápennopieskové tehly, alebo lepšie hlinené nepálené, kameň alebo betónové stierky v mokrých častiach sú všetko materiály krásne a hrejivé už zo svojej podstaty. V dome z týchto materiálov sa človeku žije dobre. Bez ohľadu na tvar stavby.

Takže tak. Stavebníci, ktorí svojim domom veria, majú ich priestorovo zaujímavé a z kvalitných materiálov žijú šťastnejšie. Inšpirujme sa nimi!

p.s. autor tohto článku je architekt, milovník krabíc a ortogonálneho svetového poriadku 

Pôdorys zo súťažného projektu na Londýnsky Informačný pavilón k OH. Návrh vznikol pod hlavičkou Kurtis+partners s.r.o.