Proč je dobré kreslit

Nějakou dobu zpátky publikoval server Dezeen.com výsledky průzkumu RIBA Appointnments – článek zde. Průzkum se zabýval srovnáním názorů studentů a zaměstnavatelů na dostatečnost současného vzdělávání pro architektonickou praxi.

Důležitá ruční kresba.
Mimo dnes všudypřítomné zjištění o nedostatečnosti vzdělávání se obě skupiny
shodli na důležitosti týmové práce, komunikativnosti a iniciativě v projekční praxi. 
Navíc průzkum přinesl zajímavé zjištění ohledně ruční kresby. Zatímco schopnost skicovat považuje za důležitou pouze třetina studentů, mezi zaměstnavateli je to až 70% respondentů.

Proč to tak je?
Dle mých zkušeností zejména proto, že studenti v průběhu svého běžného týdne absolvují výrazně méně setkání, než praktikující architekt. Dále na výsledcích těchto setkání u studentů skoro nic nezávisí.
Na rozdíl od architekta, který má vždy méně času než by potřeboval. Každá schůzka musí přinést co nejvíce pro všechny účastníky.
Dobře, ale co s tím má společného schopnost kreslit?

Kresba nám umožňuje komunikovat.
Jak? Jasně, okamžitě a soustředěně.

Jasně 
Skica řekne víc než tisíc slov. Jste na jednání s investorem, dostanete prostorový nápad, možná opravdu neobyčejný, ale s sebou máte pouze půdorysy. Jít dělat vizualizaci je nesmysl. Vysvětlit to možná zkusíte, ale po 15 vteřinách to stejně vzdáte. Jednoduchá skica vše vysvětlí.
Stejně na stavbě, řešit složitý detail slovy není možné. Některá místa prostě chlapům na stavbě prostorově rozkreslit musíte. A opět, než uděláte model a „nakrájíte“ z něj axonometrie, i když máte třeba BIM software, stejně už problémové místo může dávno stát. Ne tak, pokud umíte detail nakreslit rukou. Někdy klidně křídou na cihlu.

Okamžitě 
Jakýkoliv nápad může prezentovat hned. Čas je v dnešní době důležitý. Když už na nějaké schůzce jste, je hloupé neprobrat všechny možnosti. Možná Vás něco úžasného napadlo cestou ve výtahu. Když nejste schopni kreslit, musíte rozhodnutí o nápadu odložit, než ho zvizualizujete. A ztrácíte tempo. Další schůzka těžko přijde dřív než za týden a zakázka se Vám protahuje. Jenomže když umíte kreslit …

Soustředěně 
Když řešíte stavbu a panorama, nakreslíte stavbu a panorama. Když úchytky, načrtnete si je do krabicové skici nábytku. Můžete se soustředit na problém. Nenecháváte se rozptylovat množstvím detailů a možností, které práce v počítači nabízí. 

Tím vším zrychlujeme řešení problémů a přinášíme více výsledků v kratším čase.

Kvalitní komunikace – kvalitní týmový hráč
Může se zdát, že to snad ocení až architekt na vyšších pozicích. Odpovědný vůči investorovi nebo stavbě.
Jenomže díky kresbě jsme rychlejší i v týmové spolupráci. Pokud jsme schopní svým spolupracovníkům sdělovat své nápady rychle, jasně a ještě i vypíchnout pointu, můžeme být iniciativní a efektivní zároveň. Díky tomu náš tým přináší zajímavější výsledky.
Dále šetříme čas sobě i spolupracovníkům. Protože místo hodin za počítačem můžeme trávit více času vymýšlením důležitých věcí.

Závěrem
Učme se kreslit. Nedělejme ze sebe otroky výpočetní techniky. Osvoboďme se a věnujme se tomu, v čem jste jako architekti nezastupitelní. Třeba nalézání smysluplných řešení.