Salon dřevostaveb 2016

V pátek 5.2.2016 jsme se s Ľubou byli podívat na salon dřevostaveb.
Prošli jsme si panely s vystavěnými projekty a účastnili jsme se i bloku přednášek. Akce byla velice příjemná. V obou částech byly body, které mně zaujaly více.

Prohlídka
Z vystavěných projektů na mně nejvíce zapůsobily domy Dům v plotě - Mjölk architekti a Dům pod Strání – Molo architekti.
Seznam všech vystavujících ateliéru s náhledy projektů naleznete zde: http://www.salondrevostaveb.cz/cz/vystava/2016-2
Aktuality pak na facebooku salonu zde: https://www.facebook.com/salondrevostaveb

Dům v plotě
Má hezkou funkční dispozici s nekompromisně otevřeným obývacím pokojem. Jeho otevřenost je vyvážena uzavřenými pokoji a prostory zázemí. To se mi hodně líbí – domácí si mají kde užít výhledy, ale mají se i kde zašít, když chtějí načerpat síly.
Nejvíce mně ale baví výtvarná stránka domu. Hmotová kompozice pracuje se třemi objemy pod společnou střechou. Pouze v závěru domu je dvoupodlažní část s jednou ložnicí a vlastní koupelnou.
Černo bílo červená barevnost dává domu charakter uměleckého díla. Použití lodního kontejneru jako prostoru pro nářadí je úžasné.
Dům je skvělou inspirací. Je příjemné, že se něco takhle svěžího a pořád funkčního prezentuje širší veřejnosti.
Detaily projektu naleznete zde: http://www.mjolk.cz/dum-v-plote


Dům pod Strání
Rozvíjí téma tvorby půdorysu pomocí dvou jasných hmot a účelném vyplnění prostoru mezi nimi. Bohužel na internetu nelze půdorys najít. Na panelu salonu ale visí, tak se na něj určitě podívejte.
Zdá se mi to trošku škoda, že se tím autoři nechlubí. Podle fotek se totiž jedná o hezký dům. Ale pro běžného pozorovatele nijak nevyčnívající z kvalitní produkce Molo architektů.
Popis projektu na naleznete zde: http://www.moloarchitekti.cz/realizace/dum-pod-strani

Přednášky
Představila se pětice zajímavých přednášejících. Každá prezentace nahlížela dřevo z jiného pohledu. Mně zaujali zejména Juri Troy a designer Tomáš Bém.

Juri Troy
předvedl podle mě nejlepší přednes a nejzajímavější projekty. Seznámil nás s výběrem ze svých projektů, kde každý zastupoval některou z aktuálních témat – minimální bydlení, přístavby, rekonstrukce, větší stavby. S Ľubou se nám líbil způsob práce s prostorem. Troy s místnostmi pracuje jako se skládačkou. Na první pohled jednoduché domy tak obohacuje o zajímavé prostorové zážitky.
Na úzké parcele byl vytvořen dům spojující designérské studio a rodinné bydlení, proměnlivým prostorem a i přes těsné obestavění pozemku se povedlo vytvořit výhledy do dálek.

Tomáš Bém
zaujal zejména svým tvůrčím principem. Po nalezení minimální formy se snaží každému objektu vložit duši. Tím umožňuje uživatelům vytvořit si k věcem vztah.
Na jeho tvorbu lze nahlédnout zde: http://www.tomasbem.com/.

Toš tak. Bylo to fajn, je to za námi. Těšíme se na příští ročník. A kdo můžete, určitě výstavu salonu navštivte. Aktuální informace budou jistě na stránce salonu: http://www.salondrevostaveb.cz/cz/uvod/.